Mgr. Petra Kuřátková
Boj za dobré jedlo
Symbolem jara se stále častěji stává detox. Detox a rady, jak na něj, na nás útočí z internetu, sociálních sítí i obálek populárních časopisů, ze kterých se na nás usmívají svěží a štíhlí lidé plní elánu. Kdo by nechtěl být jako oni a vykročit do jara plný svěžesti a nové energie?
Zásad a tipů, jak na ten správný detox, naleznete mnoho. Společné však mají to, že slibují očistit naše tělo od nahromaděných toxinů, dodat mu ztracenou energii a posílit ducha.
Je ale opravdu potřeba naše tělo detoxikovat? A není náhodou detox jen jeden velký mýtus, kterému však každoročně podlehne nemalé množství lidí?
Tělo si poradí samo
Detoxikace organismu sice existuje, funguje ale ve zcela jiné rovině, než jak ji popisují mastičkáři, bylinkářky nebo jiní podnikatelé a výživoví guru.
V pravém slova smyslu souvisí detoxikace spíše s oborem toxikologie. Jedná se o aktivní odstraňování toxických látek z organismu, např. v případě těžkých otrav houbami, intoxikací alkoholem apod. A to není úplně každodenní záležitost, že?
Pak je tu odstraňování běžných toxických sloučenin, které v našem organismu probíhá v podstatě neustále a bez našich vědomých zásahů. S odstraňováním těchto sloučenin si vaše tělo opravdu poradí samo, a to především díky funkci jater a ledvin. Zdravá játra i ledviny dokážou pomocí série několika biochemických reakcí odstranit toxickou látku z těla ven.
Představa mnohých lidí, kteří se do detoxu pouští s tím, že je jejich tělo po zimě plné cizorodých toxických látek, se kterými si tělo nedokáže samo poradit, je tedy mylná.
A jak je to se zažíváním?
Dalším z „oblíbených“ způsobů detoxikace (nebo lépe řečeno představy detoxikace) je pročišťování zažívacího traktu. Ve skutečnosti ani takovéto čistění střev například proplachy není namístě, jelikož i střeva jsou v tomto ohledu samostatná. Díky peristaltice nedochází k usazování trávené potravy na stěně střev tak, jak se píše v mnoha lifestylových magazínech pro ženy. Buňky střevní sliznice se navíc obměňují každých 72 hodin za nové, takže žádné hromadění toxinů se nekoná.
Klystýry a proplachy si tedy spíše uškodíte. Může totiž dojít k poškození střevní stěny a narušení střevní mikrobioty, souboru mikroorganismů, které žijí v prospěšném vztahu s naším tělem. Nehledě na domácí neodborně provedené klystýry, kde jsou rizika ještě větší...
(Ne)bude vám lépe
Existuje velké množství detoxikačních kúr, po kterých máte pocit, že se cítíte lépe, jste krásnější a zdravější. Některé vás nutí zakoupit si zázračný výrobek za x stovek (někdy možná i tisíc) korun, který ve většině případů nemá prokázané zdravotní účinky. Jiné detoxikační kúry zas omezují příjem stravy a nutí vás pít více vody a šťáv. Ve skutečnosti se však v těchto případech nedetoxikujete, ale hladovíte. Většina detoxikačních diet je totiž ochuzena o bílkoviny, tuky a celkovou energii. To, že máte možná jakýsi pocit většího množství vnitřní energie, je způsobeno především tím, že největší množství energie v tomto momentě využívá mozek na hledání potravy, takže vaše mozkové buňky budou více ve střehu. Jde však jen o dočasný stav. Věřte, že po pár dnech nebo týdnech půstu ve snaze se detoxikovat, se budete cítit akorát tak malátní, unavení a podráždění.
S držením půstu se pojí také úbytek svalové hmoty, zpomalení metabolizmu a možné poškození střevní mikrobioty ve smyslu redukce prospěšných a pomnožení škodlivějších bakterií. Zhorší se i vaše imunita, kvalita spánku a celkové zdraví. Jak již bylo řečeno, dlouhodobější hladovky a půsty způsobují deficit důležitých živin, které jsou pro správné fungování našeho těla nezbytné. Bez dostatečného množství všech potřebných živin naše orgány nemohou správně vykonávat svou funkci a hrozí řada zdravotních komplikací.
Po přečtení článku je asi všem jasné, jak bychom odpověděli na úvodní otázku, zda opravdu potřebujeme jarní detox.
Zapamatujme si, že…
Dlouhodobé poškozování těla cigaretami, alkoholem, špatnou stravou nebo sedavým způsobem života nezměníte během pár jarních dnů detoxem. Pokud chcete zapracovat na zlepšení svého životního stylu, musíte změnit celkový přístup, a to nepůjde ze dne na den a nezachrání vás ani pár sklenic smoothie nebo zázračné zelené potraviny.
Chcete žít skutečně zdravěji nebo zhubnout přebytečná kila? Konzumujte pestrou, vyváženou a pravidelnou stravu, hlídejte si velikost porcí, omezujte smažená a přislazovaná jídla a sladké nápoje, hýbejte se, dostatečně odpočívejte a snažte se myslet pozitivně. A to nejen se začátkem jara, ale po celý rok!
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.